Jak zatěžovat dítě tréninkem??

Jak zatěžovat dítě tréninkem??

Napsal bych tady pár informací pro rodiče a ostatní, jak zatěžovat děti tréninkem. Chtěl bych předem upozornit, že to nejsou MÉ rady, ale rady lidí co se věnují delší době dětem, tréninkům, školení, zdravovědou, také fyzioterapeuti, a další ..

Jen řeknu za sebe tohle – dokud jsem to neslyšel a neviděl, tak jsem tomu všemu až takovou pozornost nevěnoval a neuvažoval jsem ani nad tím, že by to mohlo být i jinak, nebo něco dokonce také špatně!!

První věcí je třeba to, že NIKDY nesmíte srovnávat nebo učit děti stejný nebo podobný trénink jak mají děti a muži!! Trénink pro děti musí být jiný a nekombinovat jej s tréninkem pro muže!!

Další věcí je běhání!! U žáků do přibližně 15 let nesmí být žádné vytrvalostní běhání a žádná rychlostní vytrvalost!! Pro budoucí fotbalisty je to zbytečné!! Stačí rychlý sprint na 100m, max 200m.!! (My jsme kdysi běhali kolem fotbalového stadionu nebo dlouho do kopců atd. – je to zbytečné!!).

Další věcí je přetížení dětí, to znamená větší zátěž na tréninku!! Když dítě hraje např. fotbalový zápas, tak hraje skoro na plno a má větší zátěž. Tím ale v jeho těle vzniká LAKTÁT!! Je to překyselení svalstva v těle!! Problém je v tom, že ven z těla se dostane až za 78 hodin!!! To je cca 3 dny!!! Proto když např. dítě hraje fotbal, tak by neměl hrát třeba tenis nebo další jakýkoliv náročný sport!! Je to tím, že ten další trénink nebo zápas fyzicky nezvládne a nebude hrát naplno. Proto když budou mít např. zápas v pondělí, tak ve středu jen nějaký lehčí trénink. V pátek může být o něco těžší trénink, ale ne zase hodně, aby byli OK – nepřetažení na pondělní zápas!! Hodně rodičů si právě myslí, že čím více sportu tím lépe – A TO JE PRÁVĚ ŠPATNĚ!! ANO jako doplňkové sporty nebo pohyb můžou dělat třeba atletiku, aerobic, judo, karate, bruslení, kolo, lyže – ale ne naplno na super plný výkon!! Naopak NENÍ třeba dobrý florbal!! Protože držení těla hráče je skoro stejné jako u fotbalu – je stejně zhrbený!! Dále můžou používat třeba švihadlo, skákat přes lavičky, po jedné noze, přes malé překážky, ale zase není dobré s nimi dělat třeba velké skoky – tzv. žabáky!!

Žáci přibližně do 12 let by měli zdokonalovat jen RYCHLOST A OBRATNOST !! (Dokonce bylo řečeno, že děti od 6 – 8 let se nemusí nic učit, že jsou malé na fotbal !!). Já osobně si myslím, že tomu tak není. Hlavně by se neměla používat typická česká povaha = nenadávat jim, když jim to nejde, nenutit je – běhej, běhej, ani jim nenadávat – jak to kopeš apod.

RYCHLOST – když dítěti dáte SPRINT (to je super maximální výkon) a bude běžet třeba 6 sek., tak odpočinek by měl být 10x násobek!! To je klid – volno cca 60 sek.!! Žádný fotbalista nemá v zápase sprint 45 min.. !!

OBRATNOST – to je zdokonalování a tím by měl namáhat obě nohy!! Zatěžovat obě strany tzn. levou i pravou nohu!! Pokud tomu tak není, tak se jim budou zkracovat vazy a šlachy!! Vzniká to tím, že když používáte jen např. pravou nohu, tak se vám svalstvo a šlachy zpevňují a tím zesilují a proto se zkracují!! Pak levá noha když se nepoužívá, bude mít svalstvo a šlachy nezpevněné!! Stačí jen třeba zkoušet střílet levou nohou, udělat pár kliček a tu nohu zatěžovat. To býval nebo možná ještě je klasický ČR fotbal – hráč dostal míč a protihráč je blízko, neumí pořádně používat levou nohu (když je pravák), tak kopne míč do autu a nebo dá malou domů, tzn. přihraje brankáři. Trenér by měl chtít, že to co používají na tréninku, by měli používat také v zápase!! K obratnosti patří také strečink – protahování svalstva!! Víte že, protahovat svalstvo by jste měli minimálně 15 sek..!! Proč?? Protože teprve po cca 8 sek.. se svalstvo uvolní a zbývající čas ho pak už protahujete!!! Maximální doba je cca 20 sek..!!! Proto by měl být strečink na konci celého tréninku!! Pokud strečink provádíte správně budete se po cca 10min.. potit a to dost!! Toto je správně, to je aktivní činnost.

Tak jen tak na okraj stručně, ať si uděláte také nějakou představu.

Vše výše uvedené se nám také potvrdilo na ukázkových trénincích (pro trenéry) u Baníku Ostrava!! Tam také uvedli, že když hrají a baví je jen fotbal tak PONDĚLÍ trénink naplno, ÚTERÝ nějaký povolnější (málo běhání jen technika), STŘEDA na plno, ČTVRTEK opět povolnější (málo běhání jen technika), PÁTEK na plno!!

Díky trenér Maroš + SK ŠENOV (2018) .